• Plum
      link
      fedilink
      71 month ago

      2.5 dozen = $20.39

      $20.39÷30= $0.68 per egg.

      The discount bulk store brand is still $8.16 per dozen where I am.

        • Plum
          link
          fedilink
          11 month ago

          So it doubled in a month. Fun times, yall.

      • Majorllama
        link
        fedilink
        31 month ago

        Eggs are 12 dollars a dozen near me.

        Good thing I know someone with chickens who sells her surplus eggs for 2 bucks a dozen lol